Jak pomóc dziecku przy zatruciu pokarmowym?
Zatrucia pokarmowe u dzieci mogą być bardzo groźne. Jeśli wiesz, że dziecko połknęło wątpliwą substancje skontaktuj się z lekarzem, nawet jeśli tymczasowo nie ma objawów – one mogą pojawić się po kilku godzinach i mieć różne pochodzenie:
- Z przewodu pokarmowego: ból brzucha, biegunka, wymioty, mdłości
- Z układu oddechowego: kłopotami z oddychaniem, spłycony lub przyśpieszony oddech
- Z układu nerwowego: szerokie lub zwężone (szpilkowe) źrenice, oczopląs, drżenie lub drgawki, utrata świadomości, ból głowy, śpiączka lub ożywienie (zachowania odbiegające od normy)
- inne: nadmierne łzawienie, pocenie się, ślinotok, gorąca i sucha skóra i usta.
Nie lecz dziecka na własną rękę!
Na wszelki wypadek zapisz w swoim telefonie numer alarmowy do ośrodka informacji toksykologicznej pod którym dyżuruje lekarz – specjalista od zatruć.
TELEFONY ALARMOWE do ośrodkiów informacji toksykologicznej
- Warszawa – Ośrodek Kontroli Zatruć: 607 218 174
- Gdańsk – Pomorskie CentrumToksykologii: 058/682 04 04
- Poznań – Ośrodek Informacji Toksykologicznej: 061/847 69 46
- Kraków – Pracownia Informacji Toksykologicznej: 012/411 99 99
Pierwsza pomoc przy zatruciach sprowadza się do jednego zdania: OGRANICZ WCHŁANIANIE SIĘ TRUCIZNY DO ORGANIZMU! Jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. W zależności od przyczyny zatrucia postępowanie w tym celu będzie inne. Pamiętaj! Nigdy nie wywołuj wymiotów u dziecka nieprzytomnego.
Zepsuta i skażona żywność
Zatrucia pokarmowe są o tyle niebezpieczne dla dzieci, że maluchy szybko się odwadniają. Nawadniaj dziecko i oprócz wody podawaj dziecku do picia elektrolity.
Biegunka
Przy biegunce zastosuj probiotyk dla dzieci oraz leki hamujące rzadkie wypróżnie typu smecta. Jeśli dziecko nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Najważniejsze żeby piło, nawet niewiele, ale często. Sama dieta przy biegunce powinna być lekkostrwana. Możesz podać kleik ryżowy, gotowaną marchewkę, pieczone jabłko, domowy kisiel – najlepiej z jagód lub sucharki czy chrupki kukurydziane. Nie podawaj dziecku mleka, chyba, że karmisz piersią. Unikaj też cukru w słodzonych granulowanych herbatkach lub sokach owocowych.
Wymioty
stanowią reakcję obronną organizmu. Staraj się, mimo wymiotów, nawadniać dziecko. Zabaj też o to, by cały czas ktoś czuwał przy maluchu, aby się nie zadławiło. Po ułożeniu dziecka do łóżka połóż je na boku i zabezpiecz w taki sposób, żeby nie odwracało się na plecy. Możesz podać dziecku napar z rumianku, który ma działanie przeciwwymiotne.Ulgę może również przynieść okład na brzuch z rumianku – na brzuchu dziecka kładziemy tkaninę ochronną, na to tkaninę nasączoną naparem rumiankowym – ciepłym, ale nie gorącym i przykrywamy kolejną tkaniną ochronną;
Objawy odwodnienia dziecka:
- wzmożone pragnienie,
- rzadkie lub bardzo skąpe oddawanie moczu,
- ubytek masy ciała,
- suche śluzówki,
- sucha skóra – utrata elastyczności,
- zapadnięte gałki oczne – „zaostrzone” rysy twarzy,
- zapadnięte ciemię.
źródło: www.orsalit.pl
Pamiętaj! Biegunka jak i wymioty są objawami, nie przyczyną czy chorobą. Ich występowanie świadczy o problemie zdrowotnym, który najczęściej, ale nie zawsze, jest zlokalizowany w brzuszku dziecka. W przypadku przewlekłej biegunki lub wymiotów niezbędna jest wizyta u pediatry, który na podstawie badań postawi właściwą diagnozę i zaleci najlepszy sposób leczenia choroby podstawowej.
Detergenty, środki ochrony roślin i leki
Lekarstwa i wszelkie środki chemiczne, środki czystości i kosmetyki przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci!
Dziecięca ciekawość w połączeniu z nieuwagą opiekunów może nierzadko skończyć się tragicznie. Warto znać potencjalnie substancje znajdujące się w środowisku domowym, którymi dziecko może się zatruć oraz postępowanie w takich przypadkach. To właśnie od wiedzy i szybkiej reakcji rodziców zależy to, czy uda się uratować dziecko.
W każdym przypadku zatrucia lekami i środkami chemicznymi u dziecka niezbędna jest wykwalifikowana pomoc medyczna – najszybciej wezwij pogotowie ratunkowe, najlepiej od razu. Zawsze wykonaj następujące czynności:
- jeśli dziecko straciło przytomność, ale oddycha – zapewnij drożność dróg oddechowych i ułóż dziecko w pozycji bezpiecznej ustalonej, usuń treść obcą lub wydzielinę z jamy ustnej,
- okryj lub ogrzej dziecko, aby zapewnić prawidłową temperaturę ciała,
- jeśli dziecko nie oddycha rozpocznij masaż serca,
- zabezpieć do badań toksykologicznych pozostałą substancję toksyczną oraz opakowanie, resztki jedzenia, a także treść wymiocin i innych wydalin,
- stale obserwuj dziecko do czasu przybycia karetki, nie pozostawiaj dziecka bez opieki.
Koniecznie przeczytaj etykietę na opakowaniu substancji szkodliwej! Jeśli do zatrucia lekami i środkami chemicznymi doszło drogą pokarmową, ważny jest charakter substancji.
Leki i chemia domowa
W zatruciach lekami czy substancjami chemicznymi używanymi w domu (poza substancjami żrącymi), a także grzybami i roślinami trującymi najważniejsze jest ich szybkie wyeliminowanie poprzez wywołanie wymiotów. Podaj mocną gorzką herbatę liściastą – wiąże niektóre substancje zawarte w lekach.
Substancje żrące – nie wywołuj wymiotów!
kwasy i ługi wchodzące w skład środków czyszczących do udrażniania rur i toalet nie mogą być usuwane poprzez wywoływanie wymiotów, ponieważ spowodują dodatkowe oparzenia oraz uszkodzenia przełyku. W przypadku środków ochrony roślin nie podawaj dziecku mleka, ani żadnych tłuszczy. W miarę możliwości umieść dziecko na świezym powietrzu i okryj.
Mydło, proszek, płyny do prania
Nie podawaj płynów i nie wywołuj wymiotów. Spowoduje to tworzenie się piany, która może dostać się do układu oddechowego.
Trujące owoce i grzyby
Zatrucie grzybami jest szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, dlatego eksperci radzą nie podawać ich dzieciom do 4 lat. Trzeba też wiedzieć, że grzyby są ciężkostrawne, a poza tym, nie posiadają zbyt wielu walorów odżywczych. Za to mają piękne, różnorodne kształty i kolory. Kuszą zapachem i smakiem, jak również wiele trujących owoców.
Pomocą przy zatruciu grzybami i trującymi owocami jest usunięcie z ust resztek zjadanych roślin i sprowokowanie wymiotów. Nie podawaj dziecku środków przeczyszczających, pomocna może okazać się ciepła woda z solą, a w przypadku małych dzieci – bez soli). Jak najszybciej zapewnij pomoc lekarską. Zabezpiecz resztki jedzenia oraz ewentualne wymiociny – ułatwi to diagnozę i pomoc w leczeniu.
Zasady unikania zatruć pokarmowych
- Przypominaj dziecku o myciu rąk przed jedzeniem i po wyjściu z toalety
- Nie jadaj w miejscach, które budzą wątpliwości co do czystości (przypadkowe budki)
- Sprawdzaj daty przydatności do spożycia wszystkich produktów spożywczych.
- Prawidłowo przechowuj żywność
- Surowa warzywa i owoce myj dokładnie przed spożyciem. dziecku obierz ze skórki.
O co może zapytać lekarz?
- jakie były okoliczności zatrucia,
- kiedy ono wystąpiło,
- jak długo dziecko było narażone na działanie szkodliwej substancji,
- jaka mogła być ilość spożytej substancji,
- jakie objawy zaobserwowano u dziecka,
- jakie próby leczenia zostały podjęte i jaki był ich efekt,
- jakie leki przyjmują domownicy i jakie leki znajdują się w domowej apteczce (jeśli są opakowania po lekach, którymi zatruło się dziecko, należy pokazać je lekarzowi),
- jeśli jest opakowanie po środku chemicznym, które przyjęło dziecko, również należy je pokazać lekarzowi,
- jakie pokarmy oraz leki były zażywane przez dziecko,
- jeśli udało się zachować resztki jedzenia, które mogło wywołać zatrucie lub wydaliny dziecka, należy je przekazać lekarzowi.