Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – 10 ważnych zasad, które musicie wziąć sobie do serca
Rozwód jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu – zdaniem specjalistów, jest to wydarzenie bardziej traumatyczne niż śmierć przyjaciela. O ile jednak w tym wszystkim my, dorośli, wiemy, co i dlaczego się dzieje, o tyle dla naszych pociech jest niezrozumiały koszmar. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby opieka nad dzieckiem po rozwodzie była dla maluchów jak najlepsza. Pomoże wam w tym stosowanie się do 10 punktów stworzonych przez najlepszych psychologów.
Czy opieka nad dzieckiem po rozwodzie musi być trudna? Nie, jeżeli tylko będziecie pamiętać o 10 ważnych zasadach ustalonych przez psychologów
1. Nie kłóćcie się przy dziecku
Mogłoby się wydawać, że to oczywiste – niemal każdy z nas zdaje sobie przecież sprawę, że dzieci nie powinny słuchać konfliktów dorosłych, zwłaszcza tak zaognionych, jak te przed czy w trakcie rozwodu. W praktyce jednak bywa różnie. Emocje sięgają zenitu, w was obu jest dużo żalu i pretensji i czasem zwyczajnie trudno się powstrzymać.
Zanim wejdziesz w dyskusję, po której twoja pociecha długo nie będzie mogła zasnąć, przypomnij sobie, że dobra opieka nad dzieckiem przy rozwodzie zaczyna się już przed pójściem do sądu. Nie rozmawiajcie przy maluchach o rozstaniu, nie rzucajcie sobie przy nich pozwów. Organizujcie spotkania tak, żeby przy trudnych rozmowach nie było waszych pociech.
2. Ustalcie wspólnie ważne kwestie.
Oczywiście nie zawsze jest to możliwe – jeśli drugi rodzic prezentuje patologiczne zachowania i rozwód jest ucieczką oraz obroną dzieci, to naturalnie większość tych punktów nie ma zastosowania. Jeżeli natomiast bierzecie rozwód, ale opieka nad dzieckiem jest wciąż waszym wspólnym priorytetem, to powinniście się spotkać i omówić ważne zasady. Precyzując, powinniście ustalić na przykład, że dziecko nie może oglądać telewizji w łóżku albo że nie ma jedzenia słodyczy po wieczornym myciu zębów. Jeśli dziecko będzie nocowało raz u mamy, a raz u taty, ale wszędzie będą panowały te same zasady, to będzie mu zwyczajnie łatwiej.
3. Szanujcie ustalone przez drugiego rodzica zasady
To w nawiązaniu do poprzedniego punktu – małe przypomnienie, bo szanowanie ustalonych zasad jest po prostu trudne. A jednak dokładnie tak powinna wyglądać prawidłowa opieka nad dziećmi. Rozwód was dzieli, ale dla waszych pociech wciąż jesteście ukochanymi rodzicami i trudno będzie im odnaleźć się w bałaganie oddzielnych zasad. Nie mów więc nigdy: „Może i tak jest u taty, tutaj możesz” czy w podobny sposób.
4. Nie nastawiajcie dziecka przeciwko sobie nawzajem.
Wspólna opieka nad dzieckiem po rozwodzie to wielka odpowiedzialność i wielki trud, ale zdecydowanie warto ten wysiłek włożyć. Poza wymienionymi wyżej punktami polega on na tym, aby powstrzymać się przed negatywnymi komentarzami na temat byłej żony czy męża, które miałyby być skierowane w stronę dziecka. Nie mów nigdy: „No wiesz, tatuś pewnie byłby z nami, gdyby nie spodobała mu się inna pani. Ale na to nic nie poradzę”. Zawsze, gdy masz ochotę tak się wyżyć i wykorzystać swoją przewagę, pamiętaj, że uderzasz w dziecko. Nie w byłego męża/byłą żonę, tylko właśnie w dziecko.
5. Mówcie o sobie dobrze
A jeżeli nie potraficie, to chociaż mówcie o sobie w neutralnym tonie. Gdy twoja pociecha po powrocie od taty opowiada ci, że była z nim w parku rozrywki, to nie dodawaj pod nosem: „No tak, teraz super tatuś”, tylko odpowiedz: „Naprawdę? Musiałaś się świetnie bawić!”. Na wygadywanie się lepsza jest przyjaciółka.
6. Starajcie się wspólnie spędzać czas
Czasami to jest bardzo, bardzo trudne – w końcu uczestniczycie w tak trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwód. Opieka nad dzieckiem warta jest jednak przeróżnego typu poświęceń, w tym spędzania godziny czy dwóch w tygodni z byłym albo prawie byłym małżonkiem. Co możecie w tym czasie robić? Choćby pójść do kina. Nie będziecie musieli ze sobą rozmawiać, a pokażecie maluchowi, że potraficie spędzać ze sobą czas.
7. Nie rób z dziecka szpiega
„Jak będziesz u mamy, to zobacz, czy ma w łazience jakieś kosmetyki dla panów” – nie, nie i jeszcze raz nie! Robienie z dziecka szpiega i wypytywanie o bardziej lub mniej osobiste sprawy byłego partnera to robienie latorośli krzywdy. Dzieci podświadomie czują, że coś jest nie tak, ale nie wiedzą, jak się zachować.
8. „Tylko nie mów tacie”
Dajesz dziecku dodatkowe pieniądze, chociaż umowa z partnerem była taka, że każdy z was daje równe kwoty kieszonkowego? To poważny błąd, który może mieć równie poważne konsekwencje – na przykład dziecko pomyśli, że rodzic, który trzyma się ustalonych zasad, mniej je kocha. Poza tym wszystkie komunikaty w stylu: „tylko nie mów…” sugerują dziecku, że może coś ukrywać. Bo dlaczego nie, skoro sam rodzic je do tego namawia?
9. Mów dziecku prawdę dopasowaną do wieku.
Jeśli raz skłamiesz, nawet chcąc chronić drugiego rodzica i uczucia dziecka, to zrobisz krzywdę nie tylko maluchowi, ale i sobie. Twoja pociecha uzna, że nie można ci ufać. Kiedy więc twój były mąż zapomina o odebraniu pociechy ze szkoły, nie mów: „miał ważne spotkanie”, tylko raczej: „Kochanie, każdy o czymś czasami zapomina. Tobie też się zdarza, prawda? Zapytamy taty, jak może to naprawić”.
10. Utrzymuj kontakt z rodziną męża
Oczywiście nie dla siebie, ale dla dziecka. Opieka nad dzieckiem po rozwodzie powinna zmienić się w możliwie jak najmniejszym stopniu, co oznacza także dalszą możliwość kontaktowania się z babcią, dziadkiem i kuzynami. Pamiętaj: twoja pociecha ma już wystarczająco dużo zmian. Nie dokładaj jej kolejnych.
Wow niech to ktoś pokaże mojemu byłemu mężowi ??? byłoby pięknie….
Mega współczuje takim dzieciakom ? Rodzicom także…
No niestety życie. Czasami jest lepiej się rozwieźć niż tkwić w chorej relacji, na którą patrzy dziecko ?
Wspólnie z dziećmi spędzać czas po rozstaniu? Trudne! W przypadku, gdy to kobieta rozbiła związek wybierając nowego partnera. W moim przypadku niemożliwe. Starsza córka (6) z determinacją chciała to wymusić. Chciała ponownie zintegrować rodzinę. Matka z kamienną twarzą pozostawał niewzruszona! W końcu tylko młodsza spędziła ze mną czas w Dinoparku.